Whey concentrate dan whey isolate adalah dua jenis whey yang umum digunakan sebagai suplemen protein untuk membangun massa otot. Berikut perbedaan keduannya. 1. Metode pengolahannya. Salah satu perbedaan mendasar dari kedua jenis protein ini adalah dari segi metode pengolahannya.
Dymatize ISO100 is scientifically formulated and has a legendary nutritional profile for Hydrolyzed Whey Protein Powder. Each easy-mixing, fast-absorbing, easy-digesting serving has 25 grams of high-quality protein from 100% whey protein isolate.*. Some of the whey protein isolate in ISO100 is Hydrolyzed, which means that it is super-fast
1. Bila kamu orang yang sensitif laktosa , pilih Whey Isolate. 2. BIla kamu orang yang membutuhkan diet rendah kalori , pilih Whey Isolate. 3. Bila kamu orang yang mementingkan ekonomis , pilih Whey Concentrate. 4. Bila kamu orang yang sangat mementingkan tekstur dan rasa, pilih Whey Concentrate.
Optimum Nutrition Gold Standard Isolate Price. Between $25 and $35 for a 1.65 pound tub, depending where you get it. That comes to about $1.25 per serving or 5 cents per gram of protein. Note that
Whey protein isolate lebih murni dan memiliki kandungan protein yang lebih tinggi, yaitu mencapai 90%. Sedangkan whey protein hydrolyzed telah mengalami proses hidrolisis sehingga mudah dicerna oleh tubuh dan dapat memberikan efek regenerasi otot yang lebih cepat dibandingkan jenis whey protein lainnya.
The primary differences between them are that whey protein is superior when it comes to the essential amino acid profile and (slightly) bioavailability, while pea protein is more environmentally sustainable and higher in iron. Protein powders are great supplements, but it can be a challenge knowing which type of protein powder to choose.
Whey Protein Isolate - Tăng cơ bắp chất lượng hàng đầu. Whey Protein Isolate là sữa tăng cơ tinh khiết (hàm lượng protein từ 80-90%) thu được sau khi đem Whey Protein thô đi lọc kỹ loại bỏ tạp chất, hỗ trợ hấp thu nhanh và phát triển cơ bắp hiệu quả. Whey Protein Isolate (WPI) là
Sweetener: Reb-M (from fermented sugarcane) Flavors: Vanilla. Servings per pack: 15. Cost per serving: $2.67 ($40 per pack) Step up your nutrition with the best protein powder 2023: personally
a0aN.